Instalacja kaskady pomp ciepła Panasonic w NZOZ w Żyrardowie

Udostępnij ten post

Zapraszamy do zapoznania z nasza ostatnią realizacją kaskady pomp ciepła Panasonic w budynku przychodni NZOZ Neuromedyka w Żyrardowie.

Budynek o powierzchni 1000 mkw powstał w latach ’70. Początkowo pełnił rolę stołówki przyzakładowej, z czasem został przekształcony w przychodnię. Budynek posiada przyziemie oraz wysoki parter i jest w całości ogrzewany grzejnikami. W latach dwutysięcznych obiekt został docieplony styropianem. Ze względu na charakter i przeznaczenie budynku kluczowymi czynnikami przy doborze nowego systemu była niezawodność i skuteczność działania.

Cele stawiane przed nowym systemem były następujące:

  • Zaprojektowanie i wykonanie nowego źródła ciepła dla budynku, które zastąpi ciepło miejskie
  • Poprawa ekonomii ogrzewania budynku z jednoczesnym obniżeniem kosztów
  • Współpraca nowego systemu z istniejącą instalacją fotowoltaiczną
  • Obniżenie śladu węglowego

Zaproponowaliśmy i wykonaliśmy system oparty o pompy ciepła Panasonic TCAP o łącznej mocy 36 kW pracujące w systemie kaskadowym

W skład zestawu wchodzą trzy pompy KIT-WXC12H9E8 o mocy 12kW każda, zasilane trójfazowo. Ich pracą zarządza dedykowany sterownik PAW-A2W-CMH1 odpowiadając za modulację mocy systemu w zależności od potrzeb. W przypadku awarii jednego z elementów systemu jest też w stanie uruchomić pozostałe pompy ciepła aby zapewnić ogrzewanie budynku do czasu naprawy. Układ hydrauliczny jest równoważony zbiornikiem buforowym o pojemności 800l, który pełni również rolę akumulatora energii optymalizując pracę systemu.

Dobór producenta pomp ciepła nie był przypadkowy. Zależało nam na maksymalnej niezawodności i stabilnej mocy grzewczej w najniższych temperaturach. Te kryterium zostało spełnione przez pompy ciepła Panasonic.

Więcej postów