Wiedza

Rosnące ceny paliw, a także koszty eksploatacyjne budynków skłaniają konsumentów do szukania alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są coraz bardziej popularne pompy ciepła zapewniające niskie koszty ogrzewania. Urządzenia te są przyjazne środowisku i ekonomiczne – dobrze zamontowana, regularnie serwisowana instalacja może nam służyć nawet przez 50 lat!

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że przeważająca część kosztów utrzymania budynku wiąże się z jego ogrzewaniem. Tymczasem – stosując pompy ciepła, można sporo zaoszczędzić:

  • urządzenia te są coraz popularniejsze, a przez to – także tańsze niż kilka lat temu,
  • zapewniają ekologiczne i niedrogie ciepło na wiele lat bez konieczności demontażu starego ogrzewania,
  • mogą być zasilane alternatywnymi źródłami energii, takimi jak “zielony prąd”.

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła

Dla osób budujących nowy dom każda oszczędność jest dużą ulgą.

  • wybierając pompę ciepła jako źródło ogrzewania budynku nie musimy budować komina, szukać miejsca na drewno czy olej opałowy,
  • nie musimy martwić się o rosnące koszty paliwa czy oleju opałowego, bo go nie używamy,
  • odpowiednie ustawienie regulatora gwarantuje niemal bezobsługową pracę urządzenia, a cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 5-7 lat,
  • żywotność pompy ciepła wynosi nawet 50 lat – mówimy więc o naprawdę opłacalnym wydatku.

Ekologiczne źródło ciepła dla całej rodziny

Warto wiedzieć, że pompa ciepła to jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii.

  • na jej zakup łatwo uzyskać nisko oprocentowany kredyt albo unijne dofinansowanie,
  • jest ekologiczna: instalacja jest zasilana prądem, który wytwarzany jest ze spalania węgla, jednak do uzyskania 1 kW ciepła z pompy trzeba spalić go znacznie mniej niż np. w przypadku chęci pozyskania 1 kW z kotła elektrycznego,
  • odnawialne źródła energii to przyszłość planety, więc możemy mieć pewność, że w kolejnych latach nie zabraknie nam tzw. zielonego prądu zasilającego nasze urządzenie.

Czy pompa ciepła może skutecznie zastąpić piec lub kocioł?

Poza pompą powietrze/woda, w zasadzie każda pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku. Co więcej – z łatwością można podłączyć ją do dodatkowych instalacji takich jak kominek, kolektor słoneczny, a nawet kocioł gazowy czy olejowy, uzyskując alternatywne, ekonomiczne urządzenie grzewcze.

Pompa ciepła świetnie sprawdzi się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Decydując się na jej zakup lub montaż, warto zadbać także o odpowiednie ocieplenie ścian czy stropów – wówczas wydajność instalacji będzie o wiele wyższa. Nie musimy również rezygnować z dotychczas posiadanych urządzeń grzewczych – pompa świetnie uzupełni ich działanie, pozwalając na realne oszczędności w budżecie.

 

Rynek pomp ciepła w Polsce

 

W naszej firmie zajmujemy się doborem, sprzedażą i kompleksowym montażem pomp ciepła znanych marek: Panasonic Aquarea oraz Mitsubishi Ecodan.