Rosnące ceny paliw, a także koszty eksploatacyjne budynków skłaniają konsumentów do szukania alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są coraz bardziej popularne pompy ciepła zapewniające niskie koszty ogrzewania. Urządzenia te są przyjazne środowisku i ekonomiczne – dobrze zamontowana, regularnie serwisowana instalacja może nam służyć nawet przez 50 lat!
Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że przeważająca część kosztów utrzymania budynku wiąże się z jego ogrzewaniem. Tymczasem – stosując pompy ciepła, można sporo zaoszczędzić:
- urządzenia te są coraz popularniejsze, a przez to – także tańsze niż kilka lat temu,
- zapewniają ekologiczne i niedrogie ciepło na wiele lat bez konieczności demontażu starego ogrzewania,
- mogą być zasilane alternatywnymi źródłami energii, takimi jak “zielony prąd”.
Zalety ogrzewania domu pompą ciepła
Dla osób budujących nowy dom każda oszczędność jest dużą ulgą.
- wybierając pompę ciepła jako źródło ogrzewania budynku nie musimy budować komina, szukać miejsca na drewno czy olej opałowy,
- nie musimy martwić się o rosnące koszty paliwa czy oleju opałowego, bo go nie używamy,
- odpowiednie ustawienie regulatora gwarantuje niemal bezobsługową pracę urządzenia, a cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 5-7 lat,
- żywotność pompy ciepła wynosi nawet 50 lat – mówimy więc o naprawdę opłacalnym wydatku.
Ekologiczne źródło ciepła dla całej rodziny
Warto wiedzieć, że pompa ciepła to jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii.
- na jej zakup łatwo uzyskać nisko oprocentowany kredyt albo unijne dofinansowanie,
- jest ekologiczna: instalacja jest zasilana prądem, który wytwarzany jest ze spalania węgla, jednak do uzyskania 1 kW ciepła z pompy trzeba spalić go znacznie mniej niż np. w przypadku chęci pozyskania 1 kW z kotła elektrycznego,
- odnawialne źródła energii to przyszłość planety, więc możemy mieć pewność, że w kolejnych latach nie zabraknie nam tzw. zielonego prądu zasilającego nasze urządzenie.
Czy pompa ciepła może skutecznie zastąpić piec lub kocioł?
Poza pompą powietrze/woda, w zasadzie każda pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku. Co więcej – z łatwością można podłączyć ją do dodatkowych instalacji takich jak kominek, kolektor słoneczny, a nawet kocioł gazowy czy olejowy, uzyskując alternatywne, ekonomiczne urządzenie grzewcze.
Pompa ciepła świetnie sprawdzi się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Decydując się na jej zakup lub montaż, warto zadbać także o odpowiednie ocieplenie ścian czy stropów – wówczas wydajność instalacji będzie o wiele wyższa. Nie musimy również rezygnować z dotychczas posiadanych urządzeń grzewczych – pompa świetnie uzupełni ich działanie, pozwalając na realne oszczędności w budżecie.

Rynek pomp ciepła w Polsce
W naszej firmie zajmujemy się doborem, sprzedażą i kompleksowym montażem pomp ciepła znanych marek: Panasonic Aquarea oraz Mitsubishi Ecodan.