Wiedza

Oba skróty, zgodnie z dyrektywą Unijną od 2012 roku, możemy znaleźć na pralkach, lodówkach i szeroko pojętym AGD (z ang. Seasonal Energy Efficiency Ratio i Seasonal Coefficent Of Performance). Oznaczają sezonowy współczynnik efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) oraz sezonową wydajność w trybie grzania (SCOP), przy pełnym obciążeniu.

O czym informują nas parametry SEER i SCOP?

Oba współczynniki służą do określenia klasy efektywności energetycznej urządzenia klimatyzacyjnego, widocznej na specjalnej etykiecie. Wszystkie urządzenia dopuszczone do obrotu Unii Europejskiej muszą ja posiadać. Ponadto etykieta informuje o maksymalnym dopuszczalnym poziomie głośności jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Im wyższa klasa energetyczna (od A do G), tym urządzenie jest w stanie wytworzyć więcej mocy chłodniczej/grzewczej z jednostki mocy energii elektrycznej (zasilającej). Informuje nas również o sezonowej efektywności w danym trybie pracy (grzanie/chłodzenie) oraz o strefach klimatycznych branych pod uwagę do wyliczenia wydajności.

Po co właściwie są te etykiety?

Celem umieszczania etykiety na klimatyzatorach ma być wzrost oszczędności w zużyciu energii poprzez uświadamianie nabywcy w czasie podejmowania decyzji zakupowych. Według obowiązującej klasyfikacji urządzenie klasy B zużywa 10% energii więcej niż urządzenie klasy A o tych samych parametrach.

Sprawdź jaką klasę efektywności energetycznej zapewnia nowa Toshiba Shorai Edge!

 

Wpływ strefy klimatycznej na efektywność klimatyzacji a tym samym na SEER i SCOP

Podczas doboru urządzenia warto mieć na uwadze fakt, że funkcjonowanie klimatyzatora jest obarczone dużym wpływem środowiska. Chodzi tu o klimat w jakim będzie pracować. Ten sam model użytkowany w słonecznej Hiszpanii będzie musiał sprostać znacznie trudniejszym warunkom temperaturowym, niż zamontowany w Helsinkach. Z tego względu na etykiecie produktu musi się pojawić mapa Europy, z zaznaczonymi trzema strefami klimatycznymi.

Zgodnie z tym, w trybie grzania obowiązują trzy strefy sezonów grzewczych oraz różne klasy dla poszczególnych stref. Z kolei dla chłodzenia obowiązuje jedna strefa.

Ilustruje to poniższa etykieta:

SEER i SCOP

Wyższa klasa  – mniejsze koszta

W obecnych czasach, w zasadzie wszystkie klimatyzatory uznanych producentów mogą się poszczycić klasami efektywności energetycznej od A+ do nawet A+++. Im większa liczba plusów tym lepiej – mniej energii pobierze z sieci klimatyzator aby schłodzić pomieszczenie, co przełoży się na niższy rachunek za prąd na koniec miesiąca.

Chętnie pomożemy w doborze najlepszego urządzenia do waszych potrzeb! Wystarczy że skontaktujecie się z nami