Chill-it » Wiedza » Jak dobrać klimatyzator?

Jak dobrać klimatyzator?

klimatyzacja

Udostępnij ten post

Lata w Polsce są coraz gorętsze, dlatego nic dziwnego, że staramy się zapewnić sobie komfort również podczas upałów. Kluczem jest jednak dobór odpowiedniego klimatyzatora, warto więc wziąć pod uwagę kilka czynników. Potrzebujesz fachowej porady? Oferujemy montaż klimatyzacji w Warszawie, dlatego skontaktuj się z nami.

Jaki rodzaj klimatyzatora sprawdzi się najlepiej?

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym klimatyzatorem jest urządzenie typu split, które składa się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera czynnik chłodniczy, sprężarkę, zawór rozprężny oraz zawór czterodrogowy (w modelach chłodząco-grzejących). W jednostce wewnętrznej podstawowym elementem chłodniczym jest wymiennik ciepła.

Drugim rodzajem jest system multi split – posiada on jednostkę zewnętrzną oraz od 2 do nawet 8 jednostek wewnętrznych. Zasada budowy jest podobna do systemów typu split, ponieważ w jednostce zewnętrznej znajdują się sprężarka, wymiennik, zawór rozprężny), a w jednostce wewnętrznej – wymiennik. Dodatkowym elementem jest rozdzielacz, dzięki któremu do wymiennika każdej z jednostek wewnętrznych dobiega odpowiednia ilość czynnika chłodniczego. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są jeszcze bardziej zaawansowane systemy ze zmiennym przepływem, w których może znajdować się nawet do 48 jednostek wewnętrznych. Zawory rozprężne umieszcza się tutaj bezpośrednio przy jednostkach wewnętrznych.

Po klimatyzatory multi split często sięga się w biurowcach i innych budynkach, w których klimatyzacja ma działać w wielu pomieszczeniach. Jeżeli jednak chcesz chłodzić tylko jeden pokój – wystarczający będzie system split.

Interesuje Cię montaż klimatyzacji?

Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze kryterium – moc chłodnicza

Najbardziej ogólnie mówiąc, moc chłodnicza musi być na tyle wysoka, żeby być w stanie odebrać ciepło powstające w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zyski ciepła trzeba po prostu obliczyć i każdy dobry specjalista od klimatyzacji bez problemu się tym zajmie. Ilość ciepła jest zależna przede wszystkim od nasłonecznienia, liczby mieszkańców/użytkowników, urządzeń, oświetlenia, wilgoci (np. powstającej podczas gotowania czy wentylacji). Warto wziąć pod uwagę, że warunki, w których producenci sprawdzają wydajność swoich klimatyzatorów niekoniecznie pokrywają się z tymi, które panują w Polsce. Według założeń programu badawczego Eurovent, temperatura zewnętrzna wynosi 35 stopni Celsjusza, wewnętrzna – 27 stopni, a temperatura odparowania 5 stopni. Na potrzeby badań zakłada się też, że długość instalacji chłodniczej wynosi 7 metrów bieżących, dodatkowo nie powinna pojawiać się różnica w wysokości jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Każde odstępstwo od tych warunków skutkuje zmianą wydajności. Normy PN-78/B-03421 i PN-78/B-03421 określają dla Polski temperaturę zewnętrzną (28 lub 30 stopni) oraz wewnętrzną (24 stopnie). Obniżenie temperatury wewnętrznej powoduje nieco niższą wydajność. Spada ona również, jeśli instalacja jest dłuższa, dlatego nie warto wybierać klimatyzatorów o mocy chłodniczej na styk. Dobrze jednak wziąć pod uwagę, że dla nowoczesne urządzenia są dość elastyczne, różnica między warunkami katalogowymi a skrajnymi dopuszczalnymi może wynosić nawet 50%.

Poziom hałasu

W drugiej kolejności, po mocy chłodniczej, ważny jest poziom hałasu. Klimatyzacja do domu, klimatyzacja do biura czy klimatyzacja do serwerowni ma zwiększać komfort, a nie go odbierać. Warto pamiętać, że w warunkach laboratoryjnych hałas jest mierzony w otwartej przestrzeni, gdzie fale akustyczne się nie odbijają. Poziom hałasu deklarowany przez producenta powinno się wykorzystywać do porównywania urządzeń, a nie określania, jaki hałas rzeczywiście generują.

Efektywność energetyczna

Nie powinniśmy zapominać również o efektywności energetycznej, która jest zależna przede wszystkim od jakości podzespołów, sterowania i czynnika chłodniczego. Efektywność urządzeń dostępnych na rynku z każdym rokiem staje się coraz wyższa. Dodatkowo poprawiają ją programy pozwalające na sterowanie pracą urządzenia np. programator czasowy czy możliwość ustawiania temperatury dyżurnej. Szacuje się, że moc chłodząca jest ok. 3 razy wyższa od mocy pobieranej przez urządzenie.

Instalacja skroplinowa

Do prawidłowego działania instalacji skroplinowej konieczne są odpowiednie spadki, na które trzeba zapewnić przestrzeń. Jeżeli jej brakuje rozwiązaniem będzie wybór klimatyzatora z pompą skroplin. Jeśli to możliwe, warto też zdecydować się na grawitacyjne odprowadzanie skroplin.

Jednostka a pomieszczenie

Najważniejszy jest dobór klimatyzatora do pomieszczenia. Na przykład:

  • sypialnia – zazwyczaj to małe pomieszczenie o niewielkich zyskach ciepła, ale najważniejszym kryterium jest niski poziom hałasu, dlatego najlepiej wybierać ciche jednostki ścienne o niewielkiej wysokości montażu i zasięgu strumienia powietrza,
  • biuro – można zdecydować się na jednostkę kasetonową, która zapewnia wysoką moc, łatwy dostęp serwisowy, duży zasięg strumienia, ale niestety też nieco wyższy poziom hałasu,
  • bardzo wysokie pomieszczenia – najlepszym rozwiązaniem są jednostki przysufitowe, które zapewniają wysoki zasięg strumienia i moc, ale też są najgłośniejsze. Alternatywą są instalacje kanałowe, umożliwiające równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza po pomieszczeniu, ale wymagają dużej przestrzeni.

Nawet najlepszy klimatyzator nie sprawdzi się na dłuższą metę, jeśli nie będzie odpowiednio konserwowany. Oferujemy nie tylko montaż klimatyzacji, ale też serwis klimatyzacji. Warszawa to lokalizacja, którą obsługujemy.

Więcej postów

jak poprawić wentylację w domu

Jak poprawić wentylację w domu?

Spis treści Jak poprawić wentylację grawitacyjną w starym domu? Jak usprawnić wentylację grawitacyjną w nowym domu? Jak wyczyścić wentylację w domu? Samodzielne czyszczenie nawiewników i