Chill-it » Wiedza » Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła? 

Ile prądu zużywa pompa ciepła

Udostępnij ten post

Choć pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, to ich użytkowanie wiąże się z pewnymi kosztami. Oprócz dosyć drogiej instalacji warto rozeznać się, ile będzie kosztować ogrzewanie za pomocą pompy. Bo to właśnie tutaj możemy liczyć na oszczędności. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Zobacz, jakie koszty wiążą się z użytkowaniem urządzenia. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wyjaśnić dwa pojęcia: COP i SCOP. Współczynnik COP odnosi się do ilości energii elektrycznej zużywanej oraz energii cieplnej dostarczanej w określonym czasie. Używamy go do porównywania pomp ciepła, na przykład różnych producentów. Jednak COP nie odpowie nam na pytanie, ile kosztować będzie ogrzewanie domu pompą ciepła. 

Natomiast współczynnik SCOP opisuje stosunek ilości energii cieplnej wykorzystanej do ogrzewania domu do ilości energii elektrycznej zużytej w tym celu w ciągu roku. Innymi słowy, współczynnika SCOP używamy do określenia kosztów eksploatacji pompy ciepła. Ile jednak prądu zużywa pompa ciepła w Warszawie na dobę?

Niestety na to pytanie nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, ile będzie kosztowała dzienna eksploatacja pompy ciepła, jest bardzo zmienne. Bowiem na zapotrzebowanie energetyczne urządzenia wpływa moc pompy ciepła, izolacja termiczna domu, temperatura za oknem, a także w pomieszczeniu

Możemy jednak podać przeciętne założenia. Mianowice przyjmuje się, że każde 100 m² budynku potrzebuję średniorocznie od 2000 do 3000 kWh energii elektrycznej. Do tego musimy doliczyć 1000 kWh na ogrzanie wody użytkowej. Tak więc możemy obliczyć, że średnioroczne dzienne zużycie prądu przez pompę ciepła wyniesie od 8,2 do 11 kWh. Oczywiście dla domu o powierzchni 100 m². 

pompy ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła na miesiąc?

Korzystając z powyższych obliczeń, możemy bardzo łatwo obliczyć miesięczne zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną. Tak więc zostając przy domu o powierzchni 100 m², miesięczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wynosi około 250–300 kWh. Oczywiście przy założeniu, że uwzględnione zostanie roczne rozłożenie zużycia. Pamiętaj, że w zimnych miesiącach, jesienno-zimowych pompa ciepła zużywa więcej energii, niż latem, kiedy jest praktycznie niepotrzebna.

Ile prądu zużywa pompa ciepła zimą?

Niestety także i tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak już wiesz, pompa ciepła zużywa różne ilości energii elektrycznej, zależnie od jej rodzaju, wydajności oraz warunków atmosferycznych. Wyjątkiem nie jest sezon grzewczy, czyli zima. 

W przypadku pomp ciepła powietrze-woda, czyli tych najpopularniejszych, urządzenia zużywają więcej prądu w niskich temperaturach. Wynika to z ich efektywności (współczynnik COP), która spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Typowe zużycie energii przez pompę ciepła w sezonie grzewczym wynosi od kilku do kilkunastu kWh dziennie.

Musimy jednak podkreślić, że pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy ogrzewania. Jak to się dzieje? Otóż pompy ciepła pobierają energię cieplną z otoczenia – na przykład powietrza, wody, lub gruntu. Energię elektryczną potrzebują tylko do działania. Tak więc, aby oszacować dokładne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła zimą, musimy wziąć pod uwagę zarówno specyfikację urządzenia, jak i indywidualne potrzeby użytkownika.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła?

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania!

Co wpływa na koszty ogrzewania pompą ciepła?

Na wartość współczynnika SCOP wpływ ma standard energetyczny budynku. Ważny jest również rodzaj systemu grzewczego i wentylacyjnego, który jest w nim zastosowany. Bowiem od izolacji, czyli właśnie tych dwóch czynników, zależy efektywność i opłacalność pompy ciepła.  

Kolejną kwestią jest jakość wybranego przez nas urządzenia. Im wyższa jakość pompy ciepła, tym wyższa będzie jej wydajność i sprawność. Tym samym niższe będą koszty ogrzewania. Nie możemy także zapomnieć o powierzchni ogrzewanego budynku. Oczywiste jest, że im większy budynek, tym większe koszty ogrzewania będziemy musieli ponosić. 

Na koszt ogrzewania pompą ciepła wpływ na również rodzaj urządzenia. Jak wybrać pompę ciepła? Jak na razie możemy wybierać spośród trzech opcji – powietrznej pompy ciepła, wodnej, lub gruntowej. Decyzja zależy od warunków, które panują w naszym otoczeniu. Na przykład gruntową pompę ciepła można zamontować tylko w sprzyjających warunkach geologicznych.  

I na sam koniec nie możemy zapomnieć o naszych oczekiwaniach – jaką temperaturę chcemy mieć w pomieszczeniu. Do tego wpływ na ogólne koszty ma cena elektryczna, specyfikacja techniczna urządzenia i jak już wspomnieliśmy, izolacja budynku.

Jak można ograniczyć koszty eksploatacyjne pompy ciepła?

Korzystasz z systemów automatyki, takich jak regulatory sterujące pracą pompy ciepła i optymalizujące proces ogrzewania budynku? Jeśli tak, to z łatwością możesz oszacować ilość energii elektrycznej zużywanej przez pompę. To z kolei umożliwia lepszą kontrolę kosztów jej eksploatacji.

Dokładne monitorowanie zużycia energii staje się możliwe po zainstalowaniu dedykowanego licznika, który mierzy pobór energii przez pompę ciepła oraz jej komponenty (np. grzałkę elektryczną czy pompę obiegu solanki). Musimy jednak pamiętać, że koszty energii zależą nie tylko od jej zużycia, ale także od wybranej taryfy zakupu.

Aby pompa ciepła działała efektywnie, musimy zadbać także o właściwe zaprojektowanie instalacji grzewczej. To właśnie ona w dużym stopniu determinuje wydajność tego urządzenia. Koszty ogrzewania z użyciem pompy ciepła będą mniejsze, jeśli temperatura zasilania instalacji centralnego ogrzewania będzie jak najniższa, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowej temperatury wewnątrz budynku.

I na sam koniec nie możemy zapomnieć o zaletach instalacji hybrydowych, czyli pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Tak więc, aby obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, podgrzewaniem wody użytkowej oraz chłodzeniem budynku, warto zainwestować w system fotowoltaiczny. Dzięki temu rozwiązaniu pompa ciepła może być zasilana bezpłatną energią elektryczną wytwarzaną z promieniowania słonecznego. Oczywiście koszty obu instalacji są dosyć wysokie, ale w dłuższej perspektywie przynoszą znaczne oszczędności. Co więcej, gwarantują niezależność energetyczną i grzewczą.

Więcej postów

jak poprawić wentylację w domu

Jak poprawić wentylację w domu?

Spis treści Jak poprawić wentylację grawitacyjną w starym domu? Jak usprawnić wentylację grawitacyjną w nowym domu? Jak wyczyścić wentylację w domu? Samodzielne czyszczenie nawiewników i