Spis treści
Rozważasz montaż pompy ciepła w Warszawie? Bardzo dobra decyzja! Zajmujemy się nie tylko montażem, ale doborem pompy ciepła, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb. Zobacz krótki przewodnik po urządzeniach do ogrzewania domu i wody użytkowej.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła różnią się przede wszystkim tzw. dolnym źródłem, z którego pompa pobiera energię cieplną. Do najczęściej stosowanych należą zdecydowanie powietrzne pompy ciepła, czyli tzw. pompy powietrze-woda. Do ogrzewania domu wykorzystywane jest powietrze z zewnątrz. Jednym z ich największych plusów jest fakt, że mogą być montowane właściwie w każdym budynku. Świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.
Rzadziej wykorzystywane są gruntowe pompy ciepła, nazywane też pompami solanka-woda. Urządzenie pobiera energię z gruntu, a następnie oddaje ją do wody. Taka pompa ciepła ma większą moc, ale warto wziąć pod uwagę, że nie wszędzie da się ją zamontować, ponieważ to zależy od wielkości działki i warunków geologicznych. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje pomp: z poziomym lub pionowym wymiennikiem ciepła. Przy poziomym wymienniku, pompa znajduje się ok. 2-3 metry pod powierzchnią gruntu (lub zbiornika wodnego, jeśli jest dostępny), ale za to zajmuje więcej miejsca na działce. Pompy z pionowym wymiennikiem ciepła są montowane na głębokości ok. 10 metrów, ale za to wymagają mniejszej powierzchni.
Większość inwestorów decyduje się jednak na mniej kłopotliwe powietrzne pompy ciepła. Są przede wszystkim tańsze, ponieważ montaż wymiennika gruntowego jest dość drogi.
W jakich trybach może pracować pompa ciepła?
Podstawową funkcją pompy ciepła jest oczywiście ogrzewanie domu, chociaż niektóre modele mogą być wykorzystywane również do jego chłodzenia. Kompleksowym rozwiązaniem jest pompa ciepła CWU i CO (do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej). Dostępne są również pompy CWU, służące wyłącznie do ogrzewania wody.
Dobór pompy ciepła jest zależny także od trybu pracy, którego oczekujemy. Najbardziej wymagający jest tryb monowalentny, ponieważ tutaj pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła w domu. Często wykorzystuje się tryb monoenergetyczny, w którym przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło, wykorzystuje się dodatkowe źródło (np. grzałkę). W niektórych instalacjach stosuje się jeszcze inne rozwiązanie – tryb biwalentny, w którym pompa może działać jednocześnie z innym źródłem ciepła np. kominkiem lub piecem gazowym.
Jak oceniamy moc pompy ciepła?
W przypadku pomp ciepła standardowo podaje się kilka parametrów. Jednym z najważniejszych jest moc grzewcza (Pg). W ten sposób określa się po prostu energię dostarczaną przez sprężarkę do systemu grzewczego. Najprościej mówiąc, jeśli moc grzewcza będzie za niska, w pomieszczeniach nie będzie takiej temperatury, jakiej oczekujemy. Pod uwagę należy tutaj wziąć powierzchnię domu i zapotrzebowanie na moc. W przypadku przeciętnego, ocieplonego budynku można założyć, że zapotrzebowanie wynosi 40 W/m². Jeżeli powierzchnia domu wynosi 120 m², wymagana moc grzewcza będzie więc wynosić 4800 W, czyli 4,8 kW. Pompa ciepła może oczywiście ogrzewać również wodę użytkową – dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny doliczamy więc 1 kW.
Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę, jaka jest wydajność cieplna pompy (COP). Najprościej mówiąc, jest to stosunek mocy grzewczej do mocy, którą urządzenie pobiera z zewnątrz. Im wyższy, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że pompa potrzebuje mniej mocy do wyprodukowania tej samej ilości ciepła. Aby otrzymać znak jakości EPHA, pompa powietrze-woda musi mieć COP na poziomie co najmniej 3,1.
Do montażu pompy ciepła zachęcają przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Warto więc wziąć pod uwagę również moc elektryczną (Pe). Pompa ciepła w większości korzysta z energii dolnego źródła, ale do jej działania niezbędny jest również prąd. Im niższa moc elektryczna, tym tańsza pompa będzie w eksploatacji.
Niektóre pompy ciepła można wykorzystywać również do chłodzenia budynku. W takim przypadku, dolnym źródłem staje się budynek, a górnym – powietrze na zewnątrz, czyli zasada działania zostaje odwrócona. Jeżeli chcesz wykorzystywać urządzenie również w ten sposób, warto zwrócić uwagę na moc chłodniczą (Pch). Ten wskaźnik pokazuje, jaka jest największa moc, z jaką sprężarka może pobierać ciepło z dolnego źródła. Jest to zależne od temperatury na zewnątrz, ponieważ im jest niższa, tym mniejsza sprawność systemu grzewczego. Warto sprawdzić Pch, żeby mieć pewność, że pompa będzie wydajnie chłodzić dom podczas upałów.
Jak wybrać właściwą moc pompy ciepła?
Oczywiście najpewniejszym rozwiązaniem jest audyt energetyczny budynku. Największe znaczenie mają takie czynniki, jak:
- Zapotrzebowanie cieplne budynku – zależne od grubości ocieplenia, jednak izolacja z wełny mineralnej może mieć nawet mniej niż 15 cm, żeby skutecznie izolować dom,
- Liczba domowników – ma wpływ przede wszystkim, jeśli pompa ciepła będzie służyć do podgrzewania wody użytkowej,
- Temperatura w okolicy – warto sprawdzać etykietę energetyczną, ponieważ to na niej znajdziemy szacunkową moc urządzenia w naszym klimacie.
Interesuje Cię pompa ciepła w Warszawie? Zadzwoń – dobierzemy urządzenie, dzięki któremu połączysz przyjemną temperaturę w domu z niskimi kosztami eksploatacji.