Chill-it » Wiedza » Jak wybrać pompę ciepła?

Jak wybrać pompę ciepła?

Chill it pompy ciepła

Udostępnij ten post

Komfort termiczny w domu to podstawa. Szczególnie kiedy myślimy o miesiącach jesienno zimowych. Jak osiągnąć idealne warunki? Rozwiązaniem może okazać się pompa ciepła. Tylko jak dobrać urządzenie? Zobacz, co warto wiedzieć przy wyborze pompy ciepła do domu. 

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze pompy ciepła w Warszawie jest rodzaj urządzenia. Każdy bowiem ma nieco inne cechy i sprawdzi się lepiej w danym pomieszczeniu. Tak więc co warto wiedzieć? 

Przede wszystkim pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj źródła dolnego, z którego urządzenie pobiera energię cieplną. Najpopularniejszym wyborem są powietrzne pompy ciepła, czyli tak zwane powietrze-woda. Wynika to z ich ceny, która jest stosunkowo niska. W tym przypadku do ogrzania wnętrza domu wykorzystane zostaje powietrze z zewnątrz. Co więcej, jest to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, bo może być zamontowane niemal w każdym budynku. Pompy ciepła powietrze-woda bardzo dobrze sprawdzą się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. 

Kolejnym rodzajem pomp ciepła są pompy gruntowe. Te jednak stosuje się o wiele rzadziej, gdyż koszt ich instalacji jest wyższy. Jednak w dłuższej perspektywie to wyjątkowo niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie. Jak działa pompa ciepła solanka-woda? Urządzenie to pobiera energię z gruntu (konieczne jest wykonanie odwiertu), a następnie oddaje ją do wody, która ogrzewa dom. Co jeszcze stoi na przeszkodzie, żeby taką pompę ciepła zamontować? Przede wszystkim niezbędne są odpowiednie warunki geologiczne. Znaczenie ma też wielkość działki. W tym przypadku warto wiedzieć, że są dwa rodzaje pomp – z poziomym lub pionowym wymiennikiem ciepła. Pompę ciepła z pionowym wymiennikiem montuje się na głębokości 10 metrów, natomiast tę z poziomym na ok. 2-3 metrach pod powierzchnią gruntu. 

Którą opcję wybrać? Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie są warunki geologiczne i dostępny budżet. Większość domostw decyduje się na prostsze w montażu powietrzne pompy ciepła. Jeśli jednak masz warunki i zależy na bardzo wysokiej jakości ogrzewania, to warto postawić na gruntowe pompy ciepła. 

Jak wybrać pompę ciepła – najważniejsze parametry

Odpowiednio dobrana pompa ciepła to gwarancja spełnienia zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze urządzenia? 

Kluczową kwestią jest stan izolacji cieplnej budynku. Bowiem montaż pompy ciepła ma sens tylko wtedy, gdy dom jest odpowiednio ocieplony. W innym przypadku ciepło będzie uciekać, pompa coraz mocniej grzać, a tym samym pobierać więcej energii elektrycznej. To z kolei jest bardzo kosztowne i całość mija się z celem. Dlatego przed montażem pompy ciepła musimy zadbać o izolację cieplną budynku. 

Kolejną kwestią jest źródło ciepła. Jak już wiesz, wybór między powietrzną a gruntową pompą ciepła zależy od warunków geologicznych i wielkości działki. Jeśli warunki techniczne wokół domu pozwalają na montaż gruntowej pompy ciepła i masz więcej środków, które chcesz przeznaczyć na inwestycję, to warto postawić na gruntową pompę ciepła. Natomiast przy niewielkich działkach dobrym wyborem będą uniwersalne pompy powietrze-woda.

Następnym parametrem jest współczynnik COP. Pozwala on określić, ile prądu elektrycznego będzie potrzebne do zasilenia pompy ciepła. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik COP, tym wydajniejsza jest dana pompa. A to też oznacza, że jest bardziej oszczędna i ekonomiczna. Dobrej jakości i opłacalne pompy ciepła mają ten współczynnik na poziomie powyżej 4. To oznacza, że  kWh energii elektrycznej wystarczy do wytworzenia 4 kWh energii cieplnej.

Tak więc przy wyborze pompy ciepła musimy pamiętać o różnych parametrach. Warto poświęcić czas na analizę i dobór urządzenia, bo tylko wtedy możemy zapewnić sobie ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętaj, że dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z ekspertami z branży, którzy ocenią stan budynku i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.  

pompa ciepła

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła nie możemy także zapomnieć o mocy grzewczej urządzenia. To najważniejszy parametr, który opisuje pompę. Warto więc przeanalizować go w osobnym podpunkcie. Przy doborze mocy pompy ciepła musimy wziąć pod uwagę powierzchnię budynku oraz poziom izolacji cieplnej. Jeśli chcemy, aby pompa ciepła była jedynym źródłem ogrzewania domu, to moc urządzenia musi być większa, niż zapotrzebowania energetyczne budynku. 

Co więcej, jeśli chcemy oszacować zapotrzebowanie cieplne budynku, to musimy też wziąć pod uwagę takie czynniki, jak technologia użyta przy jego budowie, wiek obiektu, liczba i powierzchnia przeszkleń oraz typ zastosowanej wentylacji. Najniższym zapotrzebowaniem na energię cieplną charakteryzują się nowoczesne domy pasywne, natomiast najwyższe zużycie występuje w starych budynkach, które powstały przy użyciu tradycyjnej technologii. W takim przypadku przed instalacją pompy ciepła konieczne może okazać się wykonanie odpowiedniej izolacji. 

Przybliżone wartości zapotrzebowania na moc grzewczą wyglądają następująco:

  • dom pasywny: 10–15 W/m²,
  • budynek energooszczędny: 40–60 W/m²,
  • budynek z dobrą izolacją: 60–80 W/m²,
  • starszy budynek z niewystarczającą izolacją: 90–120 W/m²,
  • stary budynek bez ocieplenia: 150–200 W/m².

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła?

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania!

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Jak obliczyć, jaką moc powinna mieć pompa ciepła? W przypadku nowych budynków, które mają odpowiednią izolację cieplną, zapotrzebowanie jest obliczane na 1 m² powierzchni. To oznacza, że musimy pomnożyć powyższe wartości przez powierzchnię naszego domu. Uzyskany wynik to minimalna moc pompy, którą możemy wybrać. 

Pompa ciepła dom 80 m² 

W przypadku domu pasywnego, który ma 80 m², moc pompy ciepła powinna wynosić między 800 a 1200 W. Do uzyskanego wyniku musimy również doliczyć moc potrzebną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tutaj przyjmuje się, że każdy mieszkaniec zużywa średnio 50 litrów wody dziennie. To wymaga mocy 0,25 kW. W związku z tym, dla gospodarstwa domowego złożonego z czterech osób należy uwzględnić dodatkową moc na poziomie 1 kW. Pamiętaj, że 1000 W, to 1 kW. 

Pompa ciepła dom 100 m² 

Teraz obliczmy, jaką moc ma mieć pompa ciepła w domu o powierzchni 100 m², zakładając, że budynek jest energooszczędny. 40 W x 100 = 4000 W, czyli 4 kW. 

Pompa ciepła dom 120 m²

Analogicznie wyglądają obliczenia w przypadku domu, który ma 120 m². Teraz jednak możemy przyjąć, że budynek ma dobrą izolację, co oznacza, że jego zapotrzebowanie to 60–80 W/m². Tak więc 60 W (lub 80 W) x 120 = 7200 W, czyli 7,2 kW. 

Pompa ciepła dom 150 m² 

Jeśli jednak mieszkamy w starszym domu, który nie ma najlepszej izolacji, to moc pompy ciepła musi być wyższa. Pamiętaj, że to także większe koszty. W takim przypadku nasz przykład prezentuje się następująco: 120 W x 150 = 18000 W, czyli 18 kW. Pompa ciepła dla 150-metrowego domu ze słabą izolacją powinna mieć moc 18 kW. 

Pompa ciepła dom 250 m² 

Wróćmy do domu pasywnego. Jeśli nasz dom ma 250 m², to moc pompy ciepła powinna wynosić między 2500 a 3750 W, czyli 2,5 a 3,75 kW. 

Pompa ciepła dom 300 m² 

Oczywiście analogicznie sytuacja wygląda, jeśli nasz dom ma 300 m², lub więcej. Pamiętaj jednak, że podane obliczenia są przybliżone. Przed wyborem urządzenia koniecznie skonsultuj się z fachowcami. Zwłaszcza jeśli nie wiesz, czy budynek ma odpowiednią izolację termiczną. Eksperci Chill it pomogą Ci ocenić stan techniczny budynku, następnie obliczą, jaką moc powinna mieć pompa ciepła i na sam koniec dobiorą najwydajniejsze urządzenie. Choć koszt instalacji pompy ciepła początkowo jest wysoki, to jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie, który zwróci nam się w ciągu kilku lat. Jeśli więc chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i postawić na ekologiczne rozwiązanie to celuj w pompę ciepła. 

Więcej postów

fotowoltaika dom

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Spis treści Czy opłaca się montować fotowoltaikę w domu jednorodzinnym? Fotowoltaika – czy to się opłaca przy aktualnych cenach energii? Czy fotowoltaika się opłaca bez